Fluke 2680A-DIO Data Acquisition Systems
  • 20 to 120 universal analog inputs per chassis; systems to +2,000 channels
  • Throughput of more than 3,000 channels-per-second-per-chassis with 2680A-FAI modules
  • 20 digital I/O and 8 form C, 1 Amp relay output modules for direct control of equipment
Product Details
The Fluke 2680 Series data acquisition systems combine the best of lab precision with the rugged flexibility required in rapidly changing industrial applications. Whether you choose the 2680A Data Acquisition System with high-speed 10/100BastT Ethernet network support or the 2686A Data Logging System, you can seamlessly expand your system any time from 20 to more than 2,000 channels, just by adding modules and chassis.
Both models feature six slots in each chassis that you can fill with modules as needed to meet your application requirements. Five slots in each chassis are available for any combination of 2680 Series 20-channel analog input modules. The sixth slot is reserved for a 2680 Series digital I/O relay module to add control capabilities to your system. If you don't need the sixth slot for control, you can plug in an additional analog input module, increasing your channel count to 120 in a single chassis.
Features at a glance:
•Stand-alone data logger operation with the 2686A
•Large scalable LAN systems using the 2680A with 10BaseT/100BaseT
•Superior thermocouple measurement accuracy (J, K, R, S, T, N, I, U, C, B)
•Up to 300V input isolation, 1600V transient overvoltage protection (2680A-PAI)
•ATA flash memory card for stand-slone operation - from 16 MB to 1 GB (2686A only)
•Multiple power sources: 100 to 240 V and 9 V to 45 V dc
•Includes Fluke DAQ Software which: Controls all 2680 Series functions, provides real-time and historical and also communicates with and 2645A NetDAQ products
FLUKE Hydra Series Portable Data Acquisition The Hydra Series is available in three models to fit many application requirements. The 2620A Hydra Data Acquisition Unit is a compact front e...